Zbulohen “sekretet” e reve, sateliti kap imazhin e parë të strukturës së brendshme

Një imazh hapësinor, që nuk ishte parë kurrë më parë, i strukturës së brendshme të një re stuhie është publikuar nga agjencitë hapësinore evropiane dhe japoneze.  Sateliti i tyre Earthcare përdori një radar Doppler për të kapur pamjen. Të dhënat zbulojnë dendësinë e akullit, borës dhe shiut në re, si dhe shpejtësinë me të cilën […]

Qeshor 28, 2024 - 09:20
 0
Zbulohen “sekretet” e reve, sateliti kap imazhin e parë të strukturës së brendshme
Reklamë
Reklamë

Një imazh hapësinor, që nuk ishte parë kurrë më parë, i strukturës së brendshme të një re stuhie është publikuar nga agjencitë hapësinore evropiane dhe japoneze.  Sateliti i tyre Earthcare përdori një radar Doppler për të kapur pamjen.

Të dhënat zbulojnë dendësinë e akullit, borës dhe shiut në re, si dhe shpejtësinë me të cilën këto grimca po bien në Tokë. Misioni i ri Earthcare u nis në maj për të kuptuar më mirë se si retë ndikojnë në klimë.

Shkencëtarët presin që vëzhgimet e anijes kozmike, prej 850 milionë eurosh, të përmirësojnë gjithashtu parashikimet e motit.

Reklamë
Reklamë

Lloji i imazhit që prodhon merret në mënyrë rutinore nga aeroplanët kërkimorë dhe nga instalimet tokësore.

“Jam absolutisht i emocionuar kur shoh imazhet e para të radarëve nga Earthcare – për herë të parë ne mund të masim shpejtësinë e rënies së kristaleve të akullit, pikave të shiut dhe flokeve të dëborës në të gjithë globin, jo vetëm në një pjesë të vogël të stacioneve të radarëve në tokë.” tha Dr Robin Hogan, një shkencëtar i misionit nga Qendra Evropiane për Parashikimet e Motit me Distanca të Mesme (ECMWF).

Reja e mostrës u vëzhgua mbi Oqeanin Paqësor, në lindje të Japonisë, më 13 qershor. Është e mundur të shihet në imazh se ku mbahen saktësisht fazat e ndryshme të ujit. Grimcat më të mëdha janë në qendër të resë.

Matjet e shpejtësisë tregojnë se kristalet e akullit dhe floket e borës ose janë pezulluar lart ose po bien ngadalë. Ekziston një kufi i qartë në një lartësi prej rreth 5 km ku akulli dhe bora shkrihen, për të formuar pika uji që më pas bien si shi.

Në përshkrimin e densitetit, shpërndarjes sipas madhësisë dhe lëvizjes së grimcave të ndryshme, shkencëtarët shpresojnë të fitojnë njohuri më të qarta në fizikën që drejton formimin dhe sjelljen e reve.

Një nga ato njohuri të kërkuara është roli i saktë që luajnë retë në një botë që po ngrohet.

Disa re të nivelit të ulët dihet se ftohin planetin duke reflektuar dritën e diellit drejt e në hapësirë, ndërsa të tjerat në lartësi të mëdha funksionojnë si një batanije dhe bllokojnë energjinë e Diellit. Misioni Earthcare do të përpiqet të shohë saktësisht se ku qëndron ekuilibri.

Kjo është një nga pasiguritë e mëdha në modelet kompjuterike që përdoren për të parashikuar se si klima do t’i përgjigjet niveleve në rritje të gazeve serrë.

“Ky është vetëm fillimi,” tha Dr Hogan. “Ka tre instrumente të tjera në Earthcare që po ndizen një nga një dhe të cilat, së bashku me radarin, do t’i përdorim për të zbuluar misteret e reve dhe rolin e tyre në sistemin klimatik./ BBC

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

albanianlive AlbanianLive.com mbetet zgjedhja e parë për një lexues i cili kërkon të informohet me saktësi për një lajm. Misioni jonë kryesor është paanshëmëria dhe profesionalizmi dhe për këtë janë të punësuar gazetarët më të mirë në tregun mediatik.