Shkencë & Hi-Tech

Tesla shton udhëzime duke përmirësuar navigimin në makinë

Tesla lëshoi një përmirësim të softuerit për sistemin e saj të navigimit në maki...

Sonda Chang’e-6 zbarkon në anën e largët të hënës për t...

Sonda kineze Chang’e-6 u ul në anën e largët të Hënës, të dielën në orën 6:23 të...

Reklamë
Reklamë

Teknologjia rindërton fytyrën e njerëzve 4000 vite më p...

Në Galerinë e Arteve të Perthit, teknologjia i ka ndihmuar njerëzit që të komuni...

BE po vëzhgon Metën për të luftuar dezinformimin për zg...

Komisioni Evropian ka thënë të martën se kompania Meta ka marrë masa për luftuar...

Teknologjia dixhitale krijon pamjen e gruas 2200-vjeçare

Pamja e zonjës Xin Zhui, një aristokrate 2200-vjeçare e mumifikuar nga Kina qend...

“Çfarë i thua Heidit, më ke mërzitur shumë…”/ Kriset së...

Mbrëmjen e djeshme, debatet mes Meritonit dhe Heidit kanë qenë të vazhdueshme. M...

Si të dalloni nëse dikush po iu përgjon telefonin tuaj?

Hakerët janë gjithmonë një hap përpara pothuajse çdo gjëje dhe mund të zbulojnë ...

ATSH vjen me një aplikacion të ri për lajmet

ATSH ka publikuar aplikacionin e ri të lajmeve dhe ka një thirrje për lexuesit. ...

“BMW Brilliance” nxjerr automjetin e 6 miliontë (FOTO)

Një makinë elektrike “BMW i5” doli nga linja e montimit në Shenyang të Kinës ver...

Rama me fituesit e Global CyberDrill 2024: Do t’i bëjmë...

Në episodin e radhës të Podcast Flasim, kryeministri Edi Rama, kishte të ftuar t...

OpenAI së shpejti me motor të ri kërkimi që do të konku...

Sipas një burimi të brenshëm të OpenAI, kompania pas ChatGPT do të nxjerrë së sh...

Tik Tok/Von der Leyen: Diskutime për pezullimin e platf...

Ndalimi i TikTok në Bashkimin Evropian mbetet ende nje mundesi e hapur. Presiden...

Çfarë kuptimi ka drita e gjelbër dhe portokalli në iPhone?

Ju ka shkuar ndonjëherë nëpër mend se çfarë fshihet pas pikës së gjelbër dhe por...

Inteligjenca Artificiale e Google që parashikon kushtet...

Google thotë se ka zhvilluar një model të ri të Inteligjencës Artificiale që do ...

Tik Tok: Ndalesa e mundshme e rrjetit tonë social do u ...

Zyrtarë të platformës TikTok kanë thënë se një ndalesë potenciale në përdorim të...

Përparon WhatsApp, integron chatbot-in e inteligjencës ...

WhatsApp ka zbuluar një opsion të ri që funksionon përmes inteligjencës artifici...

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të interne...

Shërbimi inovativ i internetit satelitor ka mbërritur edhe në Shqipëri falë komp...

Geart Ferhati krijon Suapr.com : U shërben si nxënësve ...

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale po përhapet gjithnjë e më shumë për të leh...

Messenger sjell risi: Albume të përbashkëta, imazhe HD ...

Meta ka njoftuar se përdoruesit e Messenger do të mund të krijojnë albume të për...

Boeing sërish në telashe, ish-inxhinieri ngre akuza: Av...

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA-së është duke hetuar akuzat e një sin...

Kompania e Musk/ “Starlink” mbërrin në Shqipëri, intern...

“Starlink”, kompania e miliarderit amerikan Elon Mask, përfshin edhe Shqipërinë ...

AI dhe rrjetet sociale, “armët” e Kinës. Microsoft: Si ...

Microsoft-i ka paralajmëruar se Kina do të tentojë të prishë zgjedhjet në SHBA, ...

Platforma X bën ndryshime, Elon Musk tregon se çfarë du...

Ndryshime do të ndodhin për llogaritë me mijëra ndjekës në platformën e rrjeteve...

Inteligjenca Artificiale i “rikthen” në jetë nënën, e b...

Pas humbjes të së ëmës, Sirine Malas kërkonte me dëshpërim një mënyrë për të shp...

Apple do të lehtësojë procesin e kalimit nga iPhone në ...

Apple tha se planifikon ta bëjë më të lehtë për konsumatorët të kalojnë në Andro...

Elon Musk padit shefin e OpenAI: Braktisi misionin fill...

Miliarderi i “Space X”, Elon Musk ka hedhur në gjyq kompaninë që ka hedhur në tr...

Sateliti “gjysh” i drejtohet Tokës, vendet në rrezik në...

Një satelit evropian i cili është endur për vite me radhë në hapësirë pritet të ...

Nju Jorku padit TikTok, Facebook dhe YouTube për dëmtim...

Qyteti i Nju Jorkut po padit TikTok, Facebook dhe YouTube për “dëmtim të shëndet...

Cilat shtete të Ballkanit po subvencionojnë blerjen e m...

Thuajse të gjitha shtetet e rajonit kanë miratuar paketa financiare për të stimu...

Mbrojtja e të dhënave personale! Kujdes cfarë instaloni...

28 janari është Dita Botërore e Mbrojtjes së të Dhënave. Mbrojtja e të dhënave p...

Reklamë
Reklamë
Reklamë
Reklamë