Kuriozitete

Studimi: Më shumë njerëz po i shmangen lajmeve

Më shumë persona po largohen nga përditësimi me lajmet e fundit, pasi i përshkru...

Pse vitet e fundit burrat kanë “frikë” nga martesa?

Blogerja e njohur në Tik Tok, Anya Haas ka postuar një video në TikTok në lidhje...

Reklamë
Reklamë

VIDEO / Imazhe spektakolare nga Marsi, sipërfaqja e pla...

Agjensia Hapësinore Evropiane ka realizuar një video mbi planetin e kuq falë të ...

‘Grali i Shenjtë’ me vlerë 20 miliardë dollarë, Kolumbi...

Qeveria kolumbiane ka filluar të eksplorojë një galion spanjoll të fundosur të s...

Shtylla drite që “zbrisnin” nga qielli, shpjegimi për f...

Banorët e Japonisë u shokuan nga pamja në qiellin e natës, ku nëntë shtylla drit...

Stuhia më e fortë gjeomagnetike në 20 vite pritet të go...

Një stuhi e rrallë gjeomagnetike pritet të godasë Tokën në fundjavë dhe është pa...

Analiza e flokëve të Beethoven zbulon shkakun e shurdhi...

Nivelet e larta të plumbit të zbuluar në flokët e Ludwig van Beethoven tregojnë ...

Jeni kureshtarë? Zbulohet si dukej fytyra e gruas neand...

Si dukej një grua neandertal 75 mijë vjet më parë? Përgjigjen e kësaj pyetjeve e...

Është zyrtare! Burrave u duhet më shumë kohë për të kap...

Shumica prej nesh kanë përjetuar një ndarje dhe nëse jeni në lidhje nga gjashtë ...

Një orë e gjetur në ”Titanic”-ut shitet për 1,5 milionë...

Një orë xhepi prej ari, që u gjet në trupin e njeriut më të pasur të ”Titanic”-u...

Pse gjysmëhëna me yllin është simboli i Islamit?

Simboli i gjysmëhënës me yllin, të pranishëm në disa flamuj të shteteve islame, ...

Të kundërtat tërhiqen? Shkenca thotë “jo”

Sa herë mund ta kemi dëgjuar shprehjen “të kundërtat tërhiqen”? Është një frazë ...

E RRALLË! Peshkatari kap koranin mbi 13 kg në liqenin e...

Një peshkatar i zonës së Udënishtit ka arritur të kapë një peshk Koran më shumë ...

Plakat e Prillit “trazojnë” motin çdo pranverë, si lind...

Pothuajse të gjithë e keni dëgjuar që ekziston një legjendë për shiun dhe motin ...

Analiza e NASA-s krijon shqetësime: Niveli i detit ësht...

Niveli mesatar global i detit u rrit me rreth 0,76 centimetra nga 2022 në 2023, ...

Mund të rezultojë fatale, pse nuk duhet ta ndryshoni as...

Duhet të keni parë të paktën një herë një vend të zbrazët në avion, për shembull...

Pse ekziston viti i brishtë? Ja çfarë duhet të dini

Viti 2024 është një vit i brishtë, ndaj kalendari përfshin edhe 29 shkurtin. Por...

Shkencëtarët konfirmojnë ekzistencën e jashtëzakonshme ...

Konfirmimi i fundit i ekzistencës së “tingullit të dytë” në gazet kuantike super...

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?

Çdo ditë e më shumë, njerëzit po harrojnë të shijojnë jetën e tyre reale duke u ...

Statuja e një astronauti në kishën e viteve 1500 në Spa...

Adhuruesit e misterit dhe teorive të konspiracionit janë gjithmonë shumë aktivë ...

“Energji shëruese të jashtëzakonshme”, mjeshtri i medit...

Sheki Useini ka folur në ‘Vizion+’ për vendet e shenjta, fuqinë që kanë këto ven...

Ndryshoi malet dhe lumenjtë, cili ishte tërmeti më trag...

Mëngjesin e 23 janarit 1556, një tërmet i dhunshëm goditi provincën Shaanxi në K...

A besojnë evropianët te jeta pas vdekjes? Në Shqipëri 7...

Një hartë e krijuar mbi bazën e studimit të World Values Survey (2017-2022) treg...

Hëna po zvogëlohet, çfarë sjell kjo për Tokën dhe misio...

Një rajon i hënës është vënë në qendër të një gare të re mes agjencive hapësinor...

Rikja ironizon çiftin Ilnisa-Meriton: Do më ftoni në da...

Thumbat dhe intrigat nuk kanë fund në shtëpinë e Big Brother Vip3. Këtë herë Rik...

Cila ishte tragjedia më e keqe detare në histori?

Për sa i përket jetëve njerëzore, kostoja më e lartë nuk lidhet me fundosjen e T...

A do të bjerë shi? Mos shihni motin, por mësojeni nga k...

Kur teknologjia nuk ishte kaq e zhvilluar, njerëzit përpiqeshin të kuptonin se s...

7 Pyetjet e nevojshme që duhet të bëjmë para se të blej...

Blerja e një shtëpie në Shqipëri, por edhe në shumë vende të tjera të botës ësht...

VIDEO/ Në natën e Vitit të Ri, NASA regjistroi shpërthi...

Shpërthimi më i fortë i energjisë në diell që nga viti 2017,s u vëzhgua nga stud...

Nga “dritaret e shtrigave” tek e marta ters, besëtytnit...

Macja e zezë që të pret rrugën, të thyesh një pasqyrë, e të tjera besëtytni të ç...

Reklamë
Reklamë
Reklamë
Reklamë