Shëndetësi

E vërteta tronditëse pas ‘rregullit të 5 sekondave’: Çf...

Disa besojnë se ushqimi që bie në dysheme për një periudhë të shkurtër kohe mble...

Rriten me 20% infeksionet respiratore, Bino: Pandemia k...

Barra e sëmundjeve në popullatë po rritet me shpejtësi sipas të dhënave zyrtare....

Reklamë
Reklamë

62-vjeçarja pa asnjë thinjë në kokë tregon recetën: Ma ...

Flokët tuaja mund të thinjen edhe para kohe. Ato fijet e argjendta me kalimin e ...

Problemet nga pishinat, kontroll 120 subjekteve për cil...

Zgjidhni pishina që plotësojnë standardet, për të shmangur infeksionet e ndryshm...

Uji i pishinave rrit shanset për infeksione të ndryshme...

Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj sh...

Alarmi i ekspertit: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri ...

Vendet e Ballkanit kanë një përqindje shumë më të lartë të vdekshmërisë nga sëmu...

Goditja nga dielli, çfarë të bëni për të shmangur dhimb...

Me rritjen e temperaturave na shoqëron dhe dhimbja e tepërt e kokës për shkak të...

Trondit biologia e Harvardit: Covid u përhap nga labora...

Pandemia e Covid ndodhi sepse një virus doli nga laboratori në Wuhan, Kinë. “Nës...

Hapen 15 qendra shëndetësore nga Divjaka në Ksamil: Shë...

15 qendra shëndetësore verore sezonale janë hapur në Rajonin e Vlorës që kap një...

Nga bananet te thjerrëzat, zbuloni ushqimet më të shënd...

Lloji dhe sasia e ushqimit që hani gjatë ditës ka një ndikim të madh në atë se s...

Tensioni i syrit, shenjat kur duhet të shkoni patjetër ...

Sytë janë të brishtë e të rrezikuar nga një sërë problemesh shëndetësore që shka...

QSUT, Inteligjenca Artificiale do ndihmojë të identifik...

Në një kohë kur tumoret e zorrës së trashë janë në rritje në Shqipëri, në shërbi...

Kur bëhen të rrezikshëm nishanet? Dermatologia: Fatkeqë...

Nishanet (të quajtura nevuse në terma shkencorë) shfaqin një larmi të madhe para...

Inteligjenca artificiale në QSUT: Për herë të parë një ...

E ndonëse spitali qendror ende nuk funksionon plotësisht dhe po kështu urgjenca ...

Kanceri, shkaku kryesor i vdekjeve tek moshat nën 65 vjeç

Në Europë, kanceri është shkaku kryesor i vdekjeve në popullatën nën 65 vjeç. Si...

Apeli\ Po rrezikojnë shëndetin e pacientit, mjekësia es...

TIRANE Mjekësia estetike po dhunohet nga joprofesionistët, të cilët rrezikojnë e...

Raporti i OBSH: COVID-19 vrau afro 13 milionë njerëz në...

Rreth 13 milionë njerëz kanë vdekur gjatë pandemisë Covid-19, sipas një raporti ...

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH...

Pandemia Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap ...

Studimi zbulon ndotësit e mundshëm të ajrit të pranishë...

Njerëzit i frekuentojnë palestrat për të ruajtur nivelet e tyre të fitnesit, por...

QSUT, shërbime dentare me çmime modeste, pensionistët p...

Shërbimet stomatologjike, edhe pse të domosdoshme, jo për gjithkënd janë të përb...

Studiuesit: Truri i njeriut është zvogëluar dhe askush ...

Truri i njerëzve modernë është rreth 13% më i vogël se ai i Homo sapiens që jeto...

“Kequshqyerja po rrit sëmundjet tumorale”, nutricionist...

Të ushqyerit e shëndetshëm është kthyer në sfidë globale. Shqipëria hyn në ato v...

Mbërrijnë motorët ambulancë në Vlorë, Koçiu: Zgjidhja e...

Gjatë këtij sezoni turistik, shërbimi i ambulancës në zonat turistike do të ofro...

Pandemia e radhës po vjen – A do të jenë shtetet dhe ko...

Në muajin mars të këtij viti, zyrtarë nga 194 vende u mblodhën për të rënë dakor...

“Mos bëni fëmijë, që të shpëtojmë planetin”, profesores...

“Reduktimi i lindjes së fëmijëve është metoda më efektive për të luftuar krizën ...

Për herë të parë, skaneri i syrit falas në QSUT, 1/3 e ...

Rritja e të prekurve diabetikë ka sjellë shtim të problemeve me shikimin.  Kirur...

“U tërhoq nga tregu për shkaqe…”/ Ilir Alimehmeti zbard...

Kompania AstraZeneca ka tërhequr nga tregu vaksinën e saj kundër COVID, veprim q...

Sqarimi i ISHP: Kushdo që ka bërë vaksinën AstraZeneca ...

Pasi kompania Astra Zeneca nisi tërheqjen  e vaksinës  së saj kundër Covid  19 d...

Vajzat mbi 30 vjeç janë “plaka”! Gjinekologia: Kjo ësht...

Mëngjesin e sotëm në “7pa5” është diskutuar për një temë sensitive, aborti. Çfar...

Pak kohë pasi pranoi efektet anësore, AstraZeneca fillo...

AstraZeneca ka filluar tërheqjen në mbarë botën të vaksinës së saj Covid-19 për ...

Reklamë
Reklamë
Reklamë
Reklamë