Njihuni me destinacionin më të lirë në botë për pushime, një pije kushton vetëm 0,91 dollarë

Post Office Travel Money ka publikuar destinacionet më të lira dhe më të shtrenjta në botë për vitin 2024. Raporti shqyrton faktorë të ndryshëm që mund të ndikojnë në vendimmarrjen për pushimet në vitin 2024, nga kursi i këmbimit deri te kostoja e ushqimit dhe vizita në atraksionet më të njohura turistike të çdo destinacioni. […]

Korrik 9, 2024 - 20:55
 0
Njihuni me destinacionin më të lirë në botë për pushime, një pije kushton vetëm 0,91 dollarë
Reklamë
Reklamë

Post Office Travel Money ka publikuar destinacionet më të lira dhe më të shtrenjta në botë për vitin 2024. Raporti shqyrton faktorë të ndryshëm që mund të ndikojnë në vendimmarrjen për pushimet në vitin 2024, nga kursi i këmbimit deri te kostoja e ushqimit dhe vizita në atraksionet më të njohura turistike të çdo destinacioni.

Sipas studimit, Vietnami kryeson tabelën për herë të parë.Ish-qyteti port i Hội An kryeson destinacionin për turistët me buxhet të ulët, falë tarifave më të ulëta të restoranteve dhe bareve dhe një rënie të konsiderueshme të vlerës së dongit vietnamez.

Në Hội An birra kushton (1,46 dollarë), pija (0,91 dollarë) dhe kremi kundër diellit (4,66 dollarë). Hội An është një nga qytetet më simpatike dhe atmosferike të Vietnamit.

Reklamë
Reklamë

Raporti i vitit 2024 e vendos Cape Town, kryesuesin e vitit të kaluar, në vendin e dytë. Kostot lokale janë rritur, por është ende vendi më i lirë për një vakt me tre pjata (43,67 dollarë).

Mombasa në Kenia ka zënë vendin e tretë, Tokio në Japoni i katërti dhe Algarve i Portugalisë i pesti.

Më poshtë është lista e dhjetë destinacioneve më të lira dhe dhjetë më të shtrenjta në botë për vitin 20024.

Kjo bazohet tek çmimi mesatar i kombinuar i një kafeje lokale, birrë, pije, gotë verë, shishe me ujë, krem kundër diellit, kundër insekteve dhe një vakt me tre pjata.

Destinacionet më të lira në botë

1. Hoi An, Vietnam: 51,18 £
2. Cape Town, Afrika e Jugut: 54,35 £
3. Mombasa, Kenia: 54,93 £
4. Tokio, Japoni: 59,05 £
5. Algarve, Portugali: 59,69 £
6. Sharm el-Sheikh, Egjipt: 61,37 £
7. Sunny Beach, Bullgari: 62,49 £
8. Kuta, Bali: 63,31 £
9. Marmaris, Turqi: 66,07 £
10. Paphos, Qipro: 73,32 £

Destinacionet më të shtrenjta në botë
1. Tamarindo, Kosta Rika: 158,04 £
2. Nju Jork, SHBA: 143,28 £
3. St John’s, Antigua: 138,424 £
4.Rodney Bay, St Lucia: 137,40 £
5. Bridgetown, Barbados: 134,92 £
6. Dubai: 134,29 £
7. Scarborough, Tobago: 130,58 £
8. Cancun, Meksikë: 127,10 £
9. Darwin, Australi: 126,36 £
10. Punta Cana, Republika Dominikane: 124,70 £

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

albanianlive AlbanianLive.com mbetet zgjedhja e parë për një lexues i cili kërkon të informohet me saktësi për një lajm. Misioni jonë kryesor është paanshëmëria dhe profesionalizmi dhe për këtë janë të punësuar gazetarët më të mirë në tregun mediatik.