“Djalli fshihet në detaje”, çfarë do të diskutojnë sot liderët në darkën e Këshillit Evropian! “Pazari” i madh për pozicionet në BE

Sot, krerët e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen në një darkë jozyrtare të Këshillit Evropian,

Qeshor 17, 2024 - 11:35
 0
“Djalli fshihet në detaje”, çfarë do të diskutojnë sot liderët në darkën e Këshillit Evropian! “Pazari” i madh për pozicionet në BE
Reklamë
Reklamë

Sot, krerët e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen në një darkë jozyrtare të Këshillit Evropian, dhe një nga temat e rendit të ditës do të jetë se kush do të marrë postet kryesore të BE-së.

Takimi vjen në një moment vendimtar, menjëherë pas zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, të cilat kanë tronditur balancën e pushtetit dhe do të shohin fytyra të reja dhe të vjetra që konkurrojnë për poste kyçe në institucionet e ndryshme të bllokut.

Në këtë debat, Kyriakos Mitsotakis do të ketë një rol qendror, pasi së bashku me homologun e tij polak Donald Tusk do të jenë dy negociatorët e PPE-së, duke qenë se të dy ishin liderë partish që mbështetën kandidaturën e Ursula von der Leyen për presidencën e Komisionit.

Reklamë
Reklamë

Pas fitores së qartë të EPP-së në zgjedhjet europiane dhe faktit që ajo mbetet fuqia më e madhe europiane, në Bruksel konsiderohet thuajse e sigurt se politikania gjermane do të ketë një mandat të dytë.

Marrëveshja politike për këtë do të diskutohet edhe sot në darkën e liderëve europianë, ndërkohë që prej ditësh ka diskutime në prapaskenë.

Pazari i madh

Rezultati i kutisë së votimit mund të ketë prishur debatin për presidentin e ardhshëm të Komisionit Evropian, duke hedhur poshtë planet e Emmanuel Macron për një person tjetër, megjithatë djalli fshihet gjithmonë në detaje. Dhe në këto do të fokusohet mbledhja.

Si Mitsotakis ashtu edhe Tusk duhet të diskutojnë prioritetet politike për pesë vitet e ardhshme me zonjën Von der Leyen, për shembull mbi shpërndarjen e burimeve të CAP, mbrojtjen evropiane dhe të ardhmen e Fondit të Rimëkëmbjes.

PPE kërkon të kontrollojë Komisionin dhe shumicën e portofoleve kryesore. Në të njëjtën kohë, ata marrin edhe presidencën e Parlamentit Evropian me maltezen Roberta Metsola. Në këtë ekuacion, Mitsotakis kërkon të shtojë një nënkryetar grek nga ND, dhe emri më i mundshëm është ai i Vangelis Meimarakis, pasi Eliza Vosenberg mori frenat e grupit europarlamentar të ND.

Nga ana tjetër socialistët kërkojnë presidencën e Këshillit Europian, të cilin e kanë kontrolluar që nga koha e italianit Romano Prodi.

Favoriti është ish-kryeministri portugez Antonio Costa, megjithëse zërat brenda PPE po bëjnë thirrje që mandati i tij pesë-vjeçar të mos miratohet. Liberalët e Macron dolën të tretët në pushtet, me numra të reduktuar dhe duket se do të marrin udhëheqjen e NATO-s nga holandezi Mark Rutte dhe ndoshta portofolin e Komisionerit të Lartë, me kryeministren estoneze Kaja Kalas që shihet si favorit për të pasuar Joseph Borrell.

Së fundi, të Gjelbrit , të cilët gjithashtu duhet të “hyjnë” në marrëveshje, për të marrë numrat në Parlament, duan një portofol të mirë në Komision, për shembull atë të Energjisë.

Në mbledhjen e sotme do të diskutohet për pikat “e mëdha” të hartës së re politike europiane dhe drejtuesit nuk do të hyjnë në detaje për portofolet e dëshiruara në Komisionin e ri. Ky debat do të evoluojë në javët në vijim, ndërsa Mitsotakis ka bërë të qartë se fillimisht do të mbyllet debati për portofolin grek dhe më pas do të vijojë ai për personin e komisionerit.

Orientimi i Mitsotakis është një portofol zhvillimi që do të lidhet me menaxhimin e burimeve kritike evropiane. Gjithashtu, Polonia është e interesuar për portofolin e Mbrojtjes që do të krijohet në Komisionin e ri, por vetëm nëse ka mjete financiare./vizionplus.tv

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

albanianlive AlbanianLive.com mbetet zgjedhja e parë për një lexues i cili kërkon të informohet me saktësi për një lajm. Misioni jonë kryesor është paanshëmëria dhe profesionalizmi dhe për këtë janë të punësuar gazetarët më të mirë në tregun mediatik.