Tensionet Greqi-Maqedonia e Veriut, Mitsotakis në samitin e NATO-s: Po shkelet marrëveshja e Prespës

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur sërish për marrëdhëniet e Greqisë me Maqedoninë e Veriut. Në Samitin e NATO-s, Mitsotakis  ka shprehur shqetësimin

Korrik 10, 2024 - 11:50
 0
Tensionet Greqi-Maqedonia e Veriut, Mitsotakis në samitin e NATO-s: Po shkelet marrëveshja e Prespës
Reklamë
Reklamë

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur sërish për marrëdhëniet e Greqisë me Maqedoninë e Veriut.

Në Samitin e NATO-s, Mitsotakis  ka shprehur shqetësimin e vendit te tij  lidhur me mosrespektimin e marrëveshjes së Prespës nga qeveria e re maqedonase.

Nuk është konstruktive. Nuk i vjen në ndihmë rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut. Është një ndërlikim i panevojshëm në një kohë kur ne do të duhej të bashkëpunonim”, ka deklaruar kryeministri grek.

Reklamë
Reklamë

Më herët, kryeministri maqedonas, Mickoski u shpreh se nuk mund të cenohet e drejta dhe vendimet personale të zyrtarëve për t’ju drejtuar vendit, për aq kohë sa në dokumentet zyrtare është përdorur emri kushtetues i Maqedonisë së Veriut./vizionplus.tv

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

albanianlive AlbanianLive.com mbetet zgjedhja e parë për një lexues i cili kërkon të informohet me saktësi për një lajm. Misioni jonë kryesor është paanshëmëria dhe profesionalizmi dhe për këtë janë të punësuar gazetarët më të mirë në tregun mediatik.