600 kg kokainë brenda kontejnerit me avokado, arrestohet shqiptari dhe spanjollët në Valencia

Garda Civile e Spanjës ka arrestuar tetë burra të kombësive të ndryshme gjatë shkarkimit të një ngarkese prej 600 kilogramësh kokainë që mbërriti në Valencia e fshehur në fundin e dyfishtë të një kontejneri. Arrestimet ndodhën kur trafikantët e dyshuar të drogës po përpiqeshin të merrnin pakot me kokainë për t’i hipur në një furgon. […]

Nëntor 24, 2023 - 12:56
 0
600 kg kokainë brenda kontejnerit me avokado, arrestohet shqiptari dhe spanjollët në Valencia
Reklamë
Reklamë

Garda Civile e Spanjës ka arrestuar tetë burra të kombësive të ndryshme gjatë shkarkimit të një ngarkese prej 600 kilogramësh kokainë që mbërriti në Valencia e fshehur në fundin e dyfishtë të një kontejneri. Arrestimet ndodhën kur trafikantët e dyshuar të drogës po përpiqeshin të merrnin pakot me kokainë për t’i hipur në një furgon.

Tetë të arrestuarit u dërguan në burg pasditen e kësaj të enjte me urdhër të gjyqtarit hetues numër 13 të Valencias, i cili mori vendimin pasi shqyrtoi raportin e policisë, dëgjoi të hetuarit, nga të cilët vetëm tre kanë pranuar të dëshmojnë në gjykatë.

Sipas informacioneve, kjo ngarkesë u nis nga porti i Callao, në Peru, e ngarkuar me avokado dhe mbërriti në Valencia dy javë më parë. Që nga ai moment, agjentët e Ekipit të Krimit të Organizuar dhe Kundër Drogës (EDOA) të Komandës së Valencias inspektuan dërgesën dhe i nënshtruan një mbikëqyrje të ngushtë, pasi gjykata e Valencias urdhëroi kontrollin e ngarkesës, për të rikuperuar drogën në kohën e duhur.

Kështu, ngarkesa e avokadove u dërgua dhe u ndoq në destinacionin e saj, një magazinë në një zonë industriale në Malaga, ku shkarkoheshin frutat. Pas kësaj, i njëjti kamion u kthye në Valencia me kontejnerin, tashmë bosh, dhe e depozitoi atë në një terminal kontejnerësh në Quart de Poblet.

Arrestimet kanë ndodhur kur trafikantët e dyshuar të drogës po shkarkonin pakot me kokainë pasi kishin zhbllokuar pjesën e dyfishtë të magazinës, të parkuar në kampin e logjistikës Quart de Poblet. Të arrestuarit synonin ta merrnin drogën në një furgon që e lanë të parkuar në rrugë, në të cilin disa po ngarkonin pakot, ndërsa të tjerët e morën nga fundi i dyfishtë dhe i hodhën një nga një mbi murin rrethues të lokalit.

Fakti që kishte kaq shumë njerëz të përfshirë në rikuperimin e drogës, pasi zakonisht nuk janë më shumë se tre të përfshirë, është pikërisht për shkak të lodhjes së kësaj manovre, pasi ata nuk mund të hynin në brendësi të portit me furgon, shkruajnë mediat spanjolle.

Nga tetë trafikantët e dyshuar të arrestuar, shtatë janë spanjollë dhe i teti është shqiptar. Ky i fundit vepronte si ‘noter’ i dërgesës për organizatën importuese të drogës, pra grupi kriminal që paguante dërgesën te prodhuesit kolumbianë dhe më pas kujdeset për shpërndarjen e saj. Zakonisht, dërgesat e kësaj madhësie përfundojnë duke shërbyer si për të furnizuar trafikantët spanjollë të drogës, kryesisht grupe me qendër në Madrid dhe tregje të tjera evropiane.

/f.s

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

albanianlive AlbanianLive.com mbetet zgjedhja e parë për një lexues i cili kërkon të informohet me saktësi për një lajm. Misioni jonë kryesor është paanshëmëria dhe profesionalizmi dhe për këtë janë të punësuar gazetarët më të mirë në tregun mediatik.